
Javne storitve (zdravstvo, šolstvo, pa tudi poštne storitve) se privatizirajo, s čimer izgubljajo svojo družbeno vlogo, hkrati pa se v njih pospešeno uvaja izkoriščevalske in despotske prakse, ki jih uporabljajo v privatnem sektorju. Uprave namreč teh ustanov ne razvijajo več v smeri višanja kvalitete in dostopnosti storitev, temveč iščejo načine za kratkoročno višanje dobička. Učinki so dobro znani: vse več podplačanih in izčrpanih delavcev ter delavk, ki so prisiljeni v vse večjo medsebojno konkurenco.
Odgovor na takšen položaj je solidarnostno povezovanje vseh skupin delavstva in sindikalno organiziranje. Prihodnost delavskega boja se bo lomila na delovnih mestih, zato se pridružujemo sindikalnim organizacijam in delovnim kolektivom, ki zahtevajo prekinitev postopkov odpuščanja sindikalista Saša Gržinića.
Vodstvo Pošte Slovenije se z vse večjim izkoriščanjem zaposlenih in preprečevanjem sindikalnega dela v vedno večji meri ravna po logiki kapitala, kjer so zaposleni le strošek in sredstvo za doseganje dobička. Proti takšnemu ravnanju se lahko delavci uprejo le s povezovanjem in medsebojnim organiziranjem. Le tako lahko uporabijo svojo potencialno moč, da ohranijo obstoječe pravice in si pribojujejo nove.
Solidarnost s posamezniki, kot je Saša Gržinić, ki opozarjajo na vse bolj zaostrene pritiske na delavke in delavce s strani kapitala in države (primer Pošte kaže, da državno lastništvo samo po sebi ni zagotovilo za obrambo delavskih pravic), je tako minimalen korak za prenovo moči delavskega gibanja.
Center za družbeno raziskovanje (CEDRA)
www.cedra.si